-
RSA Bil Trondheim:
Bilselger - RSA Bil Trondheim
-
RSA Bil:
Mekaniker/tekniker - RSA BIL Trondheim
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
RSA BIL Kristiansand:
Servicerådgiver - RSA BIL Kristiansand
-
Motor Forum AS, Oslo:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo, Ryen Bruktbil:
Selger
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
RøhneSelmer AS:
Nybilselger – Privat og Næring
-
Bertel O. Steen Tønsberg:
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Orkdal:
Biloppretter/Lakkerer
-
Viking Kontroll AS:
Leder drift og utvikling
-
RøhneSelmer AS:
Innkjøps og kvalitetsansvarlig
-
Bilia Insignia:
Teamleder Verksted, Insignia
-
Autoplan AS:
Salgssjef
-
Alt i Alt AS:
Bilmekaniker / Stedfortreder for Teknisk leder
-
Alt i Alt AS:
Teknisk Leder
-
Sekkingstad Bil AS:
Faglært bilmekaniker
-
RSA Bil Romerike:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Romerike
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
Subaru Norge AS:
Teknisk Trener & Teknisk Support
-
RøhneSelmer AS:
Nybilkoordinator
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
Bilia Xpeng:
Servicesjef, Xpeng Drammen
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Servicerådgiver
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
Bertel O. Steen AS:
Produkt- og ordrekoordinator
-
RSA Bil Oslo:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Oslo
-
Norwegian Mobility Group AS:
Leder for serviceskolen
-
RSA Bil Forus:
Bilmekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
RSA:
Forhandlerkonsulent - RSA Deler og Tilbehør
-
Toyota Haugesund AS:
Salgssjef
-
Bilbutikk1 as Avd Ås:
Kundemottaker / Delelagermedarbeider
-
Sulland Lier:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
Porsches neste superbil
Drøyt to år etter at Porsche viste sin potente 918 Spyder som konseptbil er den på veien. Forbruk og utslipp stemmer dårlig overens med ytelsene.
Det var på Genève-utstillingen våren 2010 at vi møtte 918 Spyder som konseptbil. Allerede den gang snakket Porsche om hysteriske ytelser, og utslipp som en kompakt bybil.
Det forutsetter selvsagt at den kjøres etter EU-syklusen for plug-in hyrbidbiler, som har lite med faktiske forhold å gjøre, noe vi kommenterte nærmere for to år siden.
Nå lover Porsche at 918 Spyder skal i produksjon fra september 2013, og at de første kunder får sitt eksemplar utlevert innen utgangen av det samme året.
Derfor er disse prototypene på veien nå – kamuflert som historiske 917 racerbiler – for å luke bort potensielle barnesykdommer før produksjonen starter.
Avansert samspill
Søkelyset er primært rettet mot samspillet mellom de avanserte komponentene i drivlinjen, som det kreves svært avansert teknologi for å styre.
Bilen kombinerer nemlig en forbrenningsmotor, en midtstilt V8, men to elmotorer – en som sitter foran i bilen og driver forhjulene og en som sitter i selve drivlinjen og gir kraft til bakhjulene.
Supersportsbilen er konstruert som en plug-in hybrid som til sammen kan varte opp med 770 hestekrefter. Monocoque og deler av karosseriet er konstruert i karbonfiberforsterket plast (CFRP) for å holde vekten på et minimum.
Målt etter nevnte EU-syklus er forbruket oppgitt til 0,3 liter på mila, tilsvarende et CO2-utslipp på ca. 70 g/m. Jeg vil gjerne møte en sjåfør som kan dokumentere et slikt forbruk på en vanlig kjøretur.