-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Møller Bil Minde:
Salgssjef Audi
-
Frydenbø Bil:
Servicemarkedssjef Volkswagen og Skoda
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Hyre AS:
Head of Reparations
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Møller Bil Gran:
Daglig leder
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
Her er Cullinan
Rolls-Royce har i dag avduket Cullinan. Den blir uten sammenligning verdens mest luksuriøse SUV, og prises deretter.
Det finnes bare én konkurrent i dette segmentet – Bentley Bentayga. Men Rolls-Royce hevder deres SUV er i en helt annen klasse og priser den deretter.
I England får Cullinan en startpris, før man begynner å krysse av på en rikholdig utstyrsliste, på 250.000 pund (NOK 2.764.550 med dagens kurs).
Til sammenligning koster en Bentayga, riktig nok med V8 dieselmotor, fra 135.800 pund (NOK 1,5 millioner).
Ikke på øverste trinn
Men Cullinan blir ikke den dyreste modellen i Rolls-Royce-familien – den skal posisjoneres under Phantom som den deler plattform med.
Med målene 5.341 x 2.164 x 1.835 millimeter over en akselavstand på 3.295 mm er den også noe mindre enn Phantom. På tross av utstrakt bruk av aluminium har SUV-en en egenvekt på 2.660 kg.
Familiebil
Rolls-Royce føler seg sikre på at kundegruppen som velger en Cullinan aldersmessig blir mer på nivå med de som kjøper en Ghost enn de som velger Phantom.
– Cullinan er den mest familieorienterte, kjøreglade, superluksuriøse SUV man kan tenke seg, sa Rolls-Royce-sjef Tortsen Müller-Ötvös da han avduket bilen. – Den er perfekt å kjøre barna til skolen med, og den tar seg godt ut nå man skal på premiere i operaen.
Han skryter også av bilens terrengegenskaper og hevder den er like god on- som off-road. Og den har de «flyvende-teppe-egenskapene» som kjennetegner alle Rolls-Royce-modeller.
Müller-Ötvös forventer at USA blir det største markedet for bilen, men den vil også gjøre det bra i Kina og i Midtøsten. Og han er ikke i tvil om at Cullinan vil løfte det årlige Rolls-Royce salget fra dagens nivå på 4000 biler.
V12
Motoren er den samme som i Phantom – en 6,75-liters V12 med 571 hestekrefter og et dreiemoment på 850 Newtonmeter. Vi får vite at toppfarten er elektronisk sperret ved 250 km/t, men ikke noen akselerasjonstall.
Cullinan er noe kortere enn en Ghost, men ifølge Rolls-Royce-sjefen har den mer benplass i baksetet enn en Range Rover med lang akselavstand. Sidedørene bak er hengslet i bakkant, akkurat som på Phantom.
Separat bagasjerom
Og når vi først befinner oss i de bakre regioner – baksetet kan leveres som en «sofa» med plass til tre, eller bilen kan bestilles med to separate seter.
Bagasjerommet har en kapasitet på 600 liter, og for å skjerme passasjerene for temperaturforskjeller og støy, leveres Cullinan med en glassvegg mellom passasjerer og bagasje. Denne kan selvsagt fjernes, og baksetene kan – for første gang i en Rolls-Royce – legges ned.
Produksjonen av Cullinan starter ved årsskiftet, men de første kundene har for lengst satt seg på venteliste.