-
Toyota Bilia AS:
Regionsjef Servicemarked
-
Premium Cars Stor-Oslo AS:
Tekniker for Zeekr
-
Bilia Norge AS:
Salgssjef, Volvo Hamar
-
Harald A. Møller AS:
Produktsjef Digital Aftersales
-
Gromstad Bil & Båt:
Daglig leder
-
Mobile Åsane AS:
Servicemarkedssjef
-
Premium Cars Stor-Oslo:
Lotus tekniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Mekanikere / Personlig serviceteknikere
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Tekniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Produksjonsleder
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Teamleder verksted
-
Premium Cars Stor-Oslo:
Selger
-
Harald A. Møller AS:
Produktspesialist support
-
Autoringen Oslo AS:
Bilkonsulent
-
Bilia X:
Driftsleder, Xpeng Høvik
-
RN Nordic:
Regionsjef – Renault, Alpine & Dacia
-
Møller Bil Ensjø:
Mekaniker/tekniker
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør
-
Werksta Norge:
Teknisk leder
-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Bil i Nord:
Volvo-mekaniker
-
HTS Packline AS:
Senior salgsrådgiver
-
Bilia Norge AS:
Bilmekaniker, BMW Skøyen
-
Team Verksted AS:
Mekaniker
-
Porsche Center Bergen:
Tekniker
-
Team Verksted AS:
Mekaniker
-
Premium Cars Stor-Oslo:
Selger
-
Bertel O. Steen Asker & Bærum:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
Autoria Bil AS avdeling Ski:
Bilselger
-
Martiniussens Bilservice AS:
Teknisk kontrollør - Fredrikstad
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
-
Jæger Automobil AS:
Bilskadetakserer
Essen Motor Show
Muskler og heftig styling
I Tyskland samles en rekke tuning- og stylingselskaper hvert år til utstilling i Essen hvor de møter titusener av bilentusiaster. Her er årets bidrag fra en BMW-tuner med lang erfaring.
I Norge har tuning-bransjen hatt et noe frynsete rykte, i alle fall hos myndighetene som var redd for å gå glipp av avgiftskroner den gang hestekrefter ble beskattet.
En annen årsak kan være at det er lett å øke bilens effekt uten at det tas andre grep for å ivareta sikkerheten – som å kompensere med kraftigere bremser og økt stabilitet.
I Tyskland vrimler det av store tuning-selskaper, flere av de meste seriøse eies av produsentene selv, som BMW M, Alpina, AMG og ABT, men det fins en rekke frittstående selskaper som gjerne spesialiserer seg på ett eller to merker.
Et slikt selskap er AC Schnitzer som har holdt det gående siden den spede start innen motorsport i 1987.
BMW-tuning har stått sentralt hele veien, så utvidet de med Mini når merket ble en del av BMW-familien, og de siste årene har de også tilbudt stash til Toyota – primært GR Supra.
Sammen med andre seriøse aktører i bransjen deltar de i en kampanje med betegnelse TUNE IT! SAFE! som støttes av tyske myndigheter. Hensikten er å vise at bransjen tar sikkerhet og miljø på alvor, og alle komponenter som vises er homologert og godkjent for bruk.
Gjennom de siste 17 årene er det presentert en bil i politidekor, og AC Schnitzer har stått for åtte av disse. Årets konsept er basert på BMW i4 M50, og alle komponentene som er benyttet finner du i delekatalogen til selskapet.
Selskapet ønsker å markere at de også kan gjøre elbiler raskere med mer dynamiske egenskaper, men i dette tilfellet er det kun snakk om en aerodynamiske detaljer og endringer i chassis.
Front-spoiler og -splitter, sideskjørt, takspoiler, skjermutvidere – elementer utviklet innen motorsport som gir bilen et heftig uttrykk. Senkesett reduserer avstanden til asfalten med 20-25 millimeter mens stabstag sørger for bedre stabilitet gjennom raske kurver.
Hjulutrustningen er hentet fra AC Schnitzers rikholdige katalog – 20-tommere med Hankook Ventus S1 evo 3 dekk i dimensjon 255/35 R20 foran og 265/35 R20 bak. Innendørs tilbys detaljer i aluminium og Black Line.
Politi-dekoren får du ikke, men alle komponentene finner du hos AC Schnitzer som også er representert i Norge.