-
Gromstad Bil & Båt:
Daglig leder
-
Mobile Åsane AS:
Servicemarkedssjef
-
Premium Cars Stor-Oslo:
Lotus tekniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Mekanikere / Personlig serviceteknikere
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Tekniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Produksjonsleder
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Teamleder verksted
-
Premium Cars Stor-Oslo:
Selger
-
Harald A. Møller AS:
Produktspesialist support
-
Autoringen Oslo AS:
Bilkonsulent
-
Bilia X:
Driftsleder, Xpeng Høvik
-
RN Nordic:
Regionsjef – Renault, Alpine & Dacia
-
Møller Bil Ensjø:
Mekaniker/tekniker
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør
-
Werksta Norge:
Teknisk leder
-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Bil i Nord:
Volvo-mekaniker
-
HTS Packline AS:
Senior salgsrådgiver
-
Bilia Norge AS:
Bilmekaniker, BMW Skøyen
-
Team Verksted AS:
Mekaniker
-
Porsche Center Bergen:
Tekniker
-
Team Verksted AS:
Mekaniker
-
Premium Cars Stor-Oslo:
Selger
-
Bertel O. Steen Asker & Bærum:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
Autoria Bil AS avdeling Ski:
Bilselger
-
Martiniussens Bilservice AS:
Teknisk kontrollør - Fredrikstad
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
-
BilXtra Skøyen as avd Drammen:
Faglært Bilmekaniker
-
Jæger Automobil AS:
Bilskadetakserer

Bilregistreringer
Dårligst siden 1962
Det er bare å lukke øynene og glemme januar som endte på 1.860 nyregistrerte personbiler og dårligste enkeltmåned siden desember 1962! Forklaringen er å finne i rekordmåneden desember 2022, elbilmoms og ny vektavgift.
Etter ufattelige 39.497 nybilregistreringer i desember i fjor, inntraff den varslede nedturen i januar: bare 1.860 nye personbiler ut på veiene og ned 76,6 prosent sammenliknet med samme måned i fjor, også den svært svak.
Og selv om månedsvinner Volkswagen stakk av med en firedel av januar-volumet, var også VW ned nær 30 prosent. Flere merker er ned mer enn 90 prosent på OFVs månedlige oversikt. Eksempelvis er BMW ned 99,48 prosent, fra 574 til 3 biler.
Men tallene sier knapt noe om bilutleveringene i januar, men alt om framskynding til desember av registreringer grunnet innføring av elbilmoms på nye personbiler med verdi over 500.000 kroner og ny vektavgift på alt over 500 kg.
To dager før månedens slutt var antallet så lavt som 1.327, og langt ut i måneden lå elbilen Mazda MX-30 an til å bli månedsvinner. Men VW ID.4/GTX dro forbi og siste dagen klarte også Toyota Yaris Cross og Skoda Enyaq/RS å passere Mazda.
At elbilandelen gikk tilbake fra 84,2 prosent i januar i fjor til 66,3 prosent i januar i år forklares også naturlig med månedstallene i desember. Den prosentvis høye bensinhybridandelen (14,1 prosent), dieselandelen på 8,2 prosent og bensinandelen på 1,9 prosent gir knapt indikasjoner på hvordan bilregistreringene blir utover i året. Til det spiller også renteutviklingen inn
Bruktimporten stoppet også nærmest opp i januar med kun 254 biler hvilket utgjorde 12 prosent av personbilenes samlede nyregistreringer. Litt overraskende havnet Tesla Model 3 på topp med 68 biler.
Antall eierskifter endte nær som samme måned i fjor med 39.123 biler. I skrivende stund ligger det 71.500 brukte biler på finn.no.
Topp 20 - januar 2023
1. | Volkswagen ID.4/GTX | 212 |
2. | Toyota Yaris Cross | 124 |
3. | Skoda Enyaq/RS | 127 |
4. | Mazda MX-30 | 122 |
5. | Volkswagen ID.3 | 110 |
6. | Toyota bZ4X | 93 |
7. | Volkswagen Caravelle | 65 |
7. | Volvo XC40 | 63 |
9. | Audi e-tron/S | 60 |
10. | Volvo XC60 | 56 |
11. | Nissan Leaf | 47 |
11. | Volvo C40 | 47 |
13. | Peugeot e-2008 | 45 |
14. | Toyota Rav4 | 39 |
15. | Toyota Yaris | 36 |
16. | Audi Q4 e-tron | 34 |
17. | Volkswagen ID.Buzz | 31 |
17. | Volvo XC90 | 31 |
19. | Toyota Corolla Cross | 29 |
20. | Hyundai Kona | 28 |
Totalt | 1 860 |