-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Møller Bil Fellesfunksjoner avd. Logistikk:
Takserer brukte biler
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Mekaniker
-
Møller Bil Sandefjord:
Serviceleder / Kundemottaker
-
Møller Bil Outlet Alnabru:
Logistikkmedarbeider
-
Autoringen AS:
Selger – Autoringen
-
Autoringen AS:
Auksjonsstøtte - Autoringen
-
AutoMester AS:
Kjedekonsulent
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Kristiansand
-
Team Verksted AS:
Delelagersjef Team Verksted Ålesund
-
DNB Bank ASA Norway Branch:
Sales Manager - Vestfold, Telemark/Buskerud
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør / Oppretter
-
Man Truck & Bus Norge AS:
Selger lastebil
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Mekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Moss To-Takt AS:
Bilmekaniker / tekniker
-
Autoco Bærum AS:
Tekniker / Bilmekaniker
-
Karosseriforum AS:
Daglig leder
-
Møller Bil Skadesenter Asker og Bærum:
Bilmekaniker/tekniker
-
Møller Bil Drotningsvik:
Bilmekaniker
-
Autoringen Ski AS:
Plassjef – Autoringen Ski
-
Toyota Bilia AS:
Regionsjef Servicemarked
-
Premium Cars Stor-Oslo AS:
Tekniker for Zeekr
-
Mobile Åsane AS:
Servicemarkedssjef
-
Premium Cars Stor-Oslo:
Lotus tekniker
-
Autoringen Oslo AS:
Bilkonsulent
-
Bilia X:
Driftsleder, Xpeng Høvik
-
Møller Bil Ensjø:
Mekaniker/tekniker
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør
-
Werksta Norge:
Teknisk leder
-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Bil i Nord:
Volvo-mekaniker
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
-
Jæger Automobil AS:
Bilskadetakserer
Ny koreansk EU-fabrikk
For temmelig nøyaktig tre år siden var jeg i Slovakia, da Kia satte spadene i jorden for å bygge sin nye fabrikk. Denne gangen var vi rett over grensen – det var Hyundai som skulle bygge sin.
Det kan kanskje virke pompøst, 15 spader, like mange gravalvorlige herrer med hvite hansker, industriledere, politikere, ministere, som står foran en kjempestor sandkasse og unisont flytter litt sand fra den ene siden av kassa, til den andre.
Og før det har vi vært vitne til Hyundais president, Chung Mong-koo, komme marsjerende inn til tonene av den Sørkoreanske nasjonalsangen, mens hele forsmalingen, mange hundre mennesker, reiser seg. Det hele får et Solkongelig preg.
Men samtidig må man forstå litt av bakgrunnen. Her er vi i Silisien, helt nordøst i Tsjekkia, med en arbeidsledighet på oppunder 15 prosent. Hit kommer koreanerne, som allerede har skapt ny og økt velferd bare 75 km på den andre siden av grensen, med løfter om minst 3.500 arbeidsplasser.
Ikke rart Hotell Imperial i Ostrava har anstrengt seg i catering-avdelingen, og ikke rart det er en masse utvekslinger av taler og mer konkrete minner.
Hva gjør så BilNorge der?
Forsøker å få et klarere begrep om hva som egentlig skjer. Først bygger altså Hyundai en fabrikk for sitt datterfirma Kia, der de skal bygge Ceed som i realiteten er den samme bilen som skal rulle av båndet i den nye fabrikken også, men da under navnet i30.
2 fabrikker i hvert sitt land, med nesten den samme bilen – eller biler som uten et problem kunne gått om hverandre på de fleste samlebånd.
Dagen før denne siste spadeseansen hadde nesten de samme menneskene vært i Zilina, Slovakia, for en offisiell åpning av Kia-fabrikken. Og nå var de her og ga ikke spesielt opplysende svar på hvordan strategien egentlig ser ut.
Fra før av vet vi at Zilina-fabrikken har kostet 1 milliard euro og at den om 18 måneder vil være oppe på full kapasitet på 300.000 biler/år. Det betyd Ceed i flere utgaver, samt en Europa-Sportage.
Men hva de skal utveksle med Tsjekkia-fabrikken når den er på nett om to år, er vanskelig å få greie på. Det snakkes vagt om 7 mer eller mindre felles modeller for disse to fabrikkene på sikt, men hva og hvordan er vanskelig å si.
Fabrikken her i Nosovice vil koste 1,1 milliarder euro – litt dyrere og med mindre kapasitet enn den i Slovakia – heller ikke det er det enkelt å få en forklaring på.
Så hva gjør BilNorge da?
Jo, da de fleste tsjekkiske maktmenneskene er hentet av lokale TV-stasjoner til intervju, sitter president Chung Mong-koo (68) plutselig alene ved bordet, omgitt av 50 løytnanter som imidlertid bare står der og venter på et eller annet tegn.
Selv om presidenten i februar ble dømt til 3 års fengsel for underslag og lett politisk manipulering, var han fri nå mens han ventet på en ankesak, så det var vel naturlig å gå rett til ham og spørre hva de egentlig drev med her, 15 minutter fra de tradisjonsrike Tatra-fabrikkene.
Løytnantene stivnet, men hans PA tok frem blokken og det hele ble riktig hyggelig, med avsluttende visittkortutveksling og alle nødvendige fraser.
Men ikke visste han noe om Tatra og sentraleuropeisk biltradisjon og ikke ble jeg noe særlig klokere med hensyn til de nye fabrikkenes rasjonale, men jeg fikk i hvert fall med meg tre fotografier som skal samles under headingen Grip, Spa, Kast! Og presidentens autograf.
Av en eller annen grunn daterte han den en uke galt. 18/4 står det der, mens begivenheten av flere er bekreftet å ha funnet sted en ukes tid senere.
Jet lag, kanskje?