-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Møller Bil Fellesfunksjoner avd. Logistikk:
Takserer brukte biler
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Mekaniker
-
Møller Bil Sandefjord:
Serviceleder / Kundemottaker
-
Møller Bil Outlet Alnabru:
Logistikkmedarbeider
-
Autoringen AS:
Selger – Autoringen
-
Autoringen AS:
Auksjonsstøtte - Autoringen
-
AutoMester AS:
Kjedekonsulent
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Kristiansand
-
Team Verksted AS:
Delelagersjef Team Verksted Ålesund
-
DNB Bank ASA Norway Branch:
Sales Manager - Vestfold, Telemark/Buskerud
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør / Oppretter
-
Man Truck & Bus Norge AS:
Selger lastebil
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Mekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Moss To-Takt AS:
Bilmekaniker / tekniker
-
Autoco Bærum AS:
Tekniker / Bilmekaniker
-
Karosseriforum AS:
Daglig leder
-
Møller Bil Skadesenter Asker og Bærum:
Bilmekaniker/tekniker
-
Møller Bil Drotningsvik:
Bilmekaniker
-
Autoringen Ski AS:
Plassjef – Autoringen Ski
-
Toyota Bilia AS:
Regionsjef Servicemarked
-
Premium Cars Stor-Oslo AS:
Tekniker for Zeekr
-
Mobile Åsane AS:
Servicemarkedssjef
-
Premium Cars Stor-Oslo:
Lotus tekniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Mekanikere / Personlig serviceteknikere
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Tekniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Produksjonsleder
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Teamleder verksted
-
Autoringen Oslo AS:
Bilkonsulent
-
Bilia X:
Driftsleder, Xpeng Høvik
-
Møller Bil Ensjø:
Mekaniker/tekniker
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør
-
Werksta Norge:
Teknisk leder
-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Bil i Nord:
Volvo-mekaniker
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
-
Jæger Automobil AS:
Bilskadetakserer
Flere ulovlige garantier på nye biler
BMW, Toyota og Kia har de beste nybilgarantiene, mens seks bilmerker vurderes som "dårlige" i en undersøkelse gjennomført av Forbrukerrådet. Her ser du resultatene for de 20 største merkene.

Forbrukerrådet mener vilkårene, dekningen, praktiseringen og garantiinformasjonen i nybilgarantiene er svært forskjellig.
- I flere tilfeller er garantivilkårene dårligere enn rettighetene i lovverket, sier direktør Randi Flesland i Forbrukerrådet.
- De importørene dette gjelder er nå i gang med å rydde opp i dette, sier teknisk direktør Tore Lillemork i Bilimportørenes Landsforening.
Gransket og stilt spørsmål
Forbrukerrådet har gransket garantiinformasjonen og vilkårene til de 20 største bilmerkene på det norske markedet. I tillegg har de undersøkt hva 30 bilselgere opplyser om garanti og reklamasjonsrettigheter.
Forbrukerrådets gjennomgang viser at noen garantier gir ekstra dekning eller ekstra lengde, mens flere bilmerker har omfattende unntak i sine garantier.
Gjennomgangen viser hva importørene mener skal dekkes på garanti ved normal bruk av kjøretøyet.
- Som det fremgår av vår rapport, er det i mange tilfeller misforhold mellom hva som står i importørens garantivilkår, og hva importøren har oppgitt på spørsmål fra Forbrukerrådet, sier Flesland.
Deler og komponenter
Forbrukerrådet har sjekket med importørene om garantidekning på 25 forskjellige deler og komponenter.
Bilimportørene svarer svært forskjellig, men Forbrukerrådet mener at det er fem års reklamasjonsrett på samtlige av disse 25 punktene ved normal bruk av bilen.
Forbrukerrådet har inndelt resultatene for de 20 bilmerkene i tre grupper:
GODE:
BMW, Kia og Toyota har ifølge Forbrukerrådet de beste garantivilkårene.
- Alle de tre aksepterer lang kjørelengde, mens Kia som den eneste også har en garanti som går ut over bransjestandarden på fem år. Kia har sju års nybilgaranti.
- BMW og Toyota har ingen betydelige unntak, og gir sine kunder gjennomgående god garantiinformasjon, sier Flesland.
MIDDELS:
Audi, Fiat, Ford, Hyundai, Mazda, Nissan, Skoda, Subaru, Suzuki, Volkswagen og Volvo.
Enkelte forhold kan være langt bedre enn reklamasjonsrettighetene i forbrukerkjøpsloven, mens det for andre forhold er unntak fra garantien som er i strid med de lovfestede rettighetene, mener Forbrukerrådet.
DÅRLIGE:
Citroën, Honda, Mercedes, Mitsubishi, Opel og Peugeot har, etter Forbrukerrådets syn, dårlige garantivilkår.
Forbrukerrådet påpeker at det hos disse seks merkene er til dels omfattende unntak og dårlig garantiinformasjon.
- Dessuten stiller flere av disse bilmerkene urimelige eller kostbare krav for at garantien skal være gyldig, sier Flesland.
Blant annet krever flere at det brukes originaldeler eller at service utføres på merkeverksted. Honda har også et krav om en ekstra årlig service.
- Opel fremstår som klart dårligst, med omfattende unntak fra garantien og vilkår som nærmest er umulige å forstå, sier hun.
Mitsubishi og dels Citroën har ifølge Forbrukerrådet ikke besvart spørsmål, slik at en del forhold står ubesvart.
Forklaringsproblem
Forbrukerrådet mener at undersøkelsen også avdekker at det fortsatt er mange bilselgere som har mangelfulle kunnskaper om garanti og reklamasjon.
Forbrukerrådet har besøkt 30 bilbutikker som vanlig kunde, og stilt selgerne spørsmål om garanti og reklamasjon i en ellers tilsynelatende vanlig samtale om kjøp av ny bil.
De konkluderer med:
Hver tredje bilselger klarer ikke å forklare forskjellen på reklamasjon og garanti, mens nesten halvparten sier garanti ikke gir særlig mer enn rettighetene i forbrukerkjøpsloven.
Hver femte bilselger krever at service må utføres på merkeverksted for at garantien skal være gyldig.
Forbrukerrådet er kritisk
- Vi kan ikke akseptere at mange bilmerker har omfattende unntak som er i strid med rettighetene i forbrukerkjøpsloven, sier Flesland.
Forbrukerrådet er også kritisk til at flere bilmerker stiller fordyrende krav for at garantien skal være gyldig, som ekstra service, kun bruk av originaldeler eller at service må utføres på merkeverksted.
Flesland er overrasket over at bilselgerne fortsatt ikke har tilstrekkelige kunnskaper om garanti og reklamasjon.
- Vi må forvente at selgerne kan dette.
Forbrukerrådet synes det er kritikkverdig at mange av garantivilkårene er skrevet slik at det nesten ikke er mulig å forstå hva som står der.
- Tydelige garantier kan dempe konfliktnivået. Bil har i mange år vært det feltet Forbrukerrådet får flest henvendelser på, sier Flesland.
Vil rette opp lovstridige garantier
- Forbrukerrådets undersøkelse viser at vi har en del å lære, innrømmer teknisk direktør Tore Lillemork i Bilimportørenes Landsforening.
- Denne undersøkelsen er grundig gjennomført og vil være et verdifullt verktøy for våre medlemmer, sier Lillemork.
- Vi er på en konstruktiv måte blitt gjort oppmerksom på en del svakheter.
Han mener at undersøkelsen viser at det fortsatt finnes forbedringspunkter, ikke minst når det gjelder informasjon til kunde og opplæring av forhandlerne.
- Det tar bransjen på alvor.
- De merkene som har garantiordninger som ikke er i samsvar med lovverket, har meddelt oss at de nå retter opp i dette, sier han.
Ikke hørt
Lillemork liker mindre at flere av importørenes kommentarer til resultatene ikke er tatt med i Forbrukerrådets endelige rapport.
- Importører har hatt innsigelser som de mener har betydning for vurderingen av deres garantiordning. De opplever at disse i liten grad er tatt hensyn til, sier han.
Ute i god tid
- Alle merker har i år innført garantiordninger som er langt bedre enn de tidligere har hatt.
Han minner om at de utvidede garantiene (fra 3 til 5 år, red. anm.) i praksis ikke kommer til bruk før i 2014.
- En opprydning i dette nå betyr at vi er i forkant med god margin. Vi mener dette er svært positivt overfor kundene, sier Lillemork.