Jacob Asserson Ingebrigtsen holder seg med raske biler. Her hans Mercedes-AMG GT S i et knippe av Autopias entusiastbiler.

Europa-lanserer Firefly på Autopia i dag

Vårens vakreste motor-eventyr

Nio har valgt Autopia som arena for Europa-lanseringen av Firefly denne helgen. Også Ford er på Vestlandets største motormesse i Stavanger, med norsk Puma-lansering. I tre dager dyrkes lidenskapen for alt med motor i landets oljehovedstad.

Publisert Sist oppdatert

Egentlig skulle vi ikke sett bilen, dog lar ikke alt seg skjule under rigging, og hemmelig var den jo ikke, etter at de første bildene og detaljene rundt Nios undermerke Firefly ble sluppet for noen dager siden.

Valget av Stavanger for Europa-lanseringen er en klar anerkjennelse til teamet bak Autopia, som gjennom årene møysommelig har bygget det tre dager lange arrangementet til vårens vakreste motor-eventyr i Stavanger Forum i oljehovedstaden.

Just in time

Det holdt så vidt. 

Ford-folket trakk et lettelsens sukk da en knallgul Puma rullet inn i hallen torsdag ettermiddag. 

For også Ford valgte Autopia som arena for norsk lansering av merkets tredje elektriske SUV på under ett år.

– Vi har aldri vært større. Vi fyller åtte haller og har økt med 4.500 kvadratmeter til nær 25.000 kvadratmeter utstillingsflate, sier Bjarne Sunde, vertskap for det sjette Autopia og eier av motorshowet sammen med Arne Sivertsen.

Her er et utvalg høydepunkter å glede deg til på helgens Autopia: 

Autopia balanserer entusiasme med "kommers". Utstillingen viser nyheter, superbiler og bruksbiler i en herlig miks.

Bilklubbene er svært rikt representert, de fleste med tre kjøretøyer hver og nær 100 års bilhistorie speiles i egen hall for entusiastene.

  • For første gang stiller Bentley, Aston Martin og Lamborghini med nye biler.

  • Noe av det råeste fra Chevrolet Corvette finner du på årets show.

  • Lotus er med og selvsagt er McLaren på plass slik de har vært de siste årene.

Tohjulinger og lastebiler

På årets messe er tohjulingene bedre representert enn noen gang. 

En håndfull forhandlere stiller med ATV-er og UTV-er, samt utstyr tilpasset et aktivt liv på to og flere hjul.

Det er også flere lastebilprodusenter på årets Autopia.

Som tidligere holder motorsportentusiastene inkludert driftere, dragstere, trail, gokart, roadracing og traktorpullere til i egen hall hvorfra det også kjøres oppvisninger flere ganger hver dag.

Messens dyreste

Brabus 800 Signature Edition er messens dyreste bil. Prisen er syv millioner og eieren er norsk.

Messens dyreste enkeltbil, en Brabus 800 Signature Edition, bygd i tre eksemplarer.

Den ene er altså i Norge og vises på Autocenteret Fjeldstads stand. Bilen er priset til rundt sju millioner med baksete. Bilen er solgt til norsk kunde.

Går du noen skritt, står du ved siden av landets rimeligste elbil, Dongfeng Nammi Box til 199.900 kroner.

Alfa Romeo Junior publikumsdebuterer i Norge.

Autopia er ment å engasjere hele familien, ned til de aller minste. Utstyr- og tilbehørsleverandører er det være mange av. 

Regionfinale i bilfag pågår gjennom hele helgen

Fjorårets Autopia trakk 23.700 besøkende.

Nio undermerke Firefly har Europa-lansering i Stavanger i dag.
Egen hall fylt med entusiasters egne biler.
Ford Puma Norge-lanseres.
Flotte og sjeldne Jaguarer.
Toyotaer for reiser til verdens ende.
Tyskere som trives godt på bane.
McLaren er også i år rikt representert.
Nær 40 år skiller amerikaneren og japaneren.
Autopias dyreste personbil, 800 hk og nær sju mill inkludert baksete.
Glimt fra den hekkmotoriserte historie.
Ford Mustang med mye power.
Alfa Romeo Junior debuterer på Autopia.
Chevrolet Corvette er på Autopia for første gang.
Nyhetene JAC T9 pickup og JAC E30X, også den blant de aller rimeligste bilvalg.
Muskelbiler med opprinnelse hos Ford.
MG Cyberster, eneste elektriske kabriolet koster drøyt 650.000 kroner med 544 hk og firehjulsdrift.
VW Golf pickup. Er dette den eneste i landet?
To av de mange entusiastbilene.
Hove Classic er alltid med på Autopia.
Når så du sist en Mazda 929 Coupe?
Nyheter fra kinesiske Seres. Bilen går foreløpig under navnet Huawei Aito M7.
Lucid Air, premium fra California.
Autopia er messe for alle motorinteresserte.
Joda, opphav i Californa, men produsert i Arizona.
Powered by Labrador CMS