-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
RSA Bil Drammen:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Drammen
-
Møller Bil Hvam:
Salgssjef/Markedssjef
-
Bilia Norge AS:
Leder Controlling
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Team Verksted AS:
Oppretter/lakkerer
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Møller Bil Trondheim:
Nybilselger Audi
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
RSA Bil Oslo:
Bilmekaniker/tekniker BYD - RSA BIL Oslo
-
RSA Bil Oslo:
Bilmekaniker/tekniker - RSA Bil Oslo
-
Norwegian Mobility Group AS:
Regionssjef - MG
-
Subaru Norge AS:
Forhandleransvarlig - Salgssjef
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Otta
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
MEKO Norway AS:
Leder for MEKO Academy (tidligere Promeister Academy)
-
RN Norge:
Head of Sales
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sulland Elverum:
Daglig Leder
-
RSA:
Salgs- og markedskoordinator
-
Berg Auto AS:
Dele- og lagerleder / Delesjef
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Karihaugen
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
-
RSA Bil Arendal:
Bruktbilansvarlig - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
Norsk Scania:
Verksmester/teknisk leder
-
RSA Bil:
Plassjef - RSA Bil Tromsø
-
Team Verksted AS:
Mekaniker
Storselgeren
I månedens kompaktbiltest møter Ford Focus verdens to mestselgende personbiler
Volkswagen Golf har siden lanseringen i 1974 vært VW-konsernets viktigste bil og med drøyt 275.000 eksemplarer også landets mest valgte bilmodell uansett klasse. Det setter Golf i en særstilling og posisjonerer bilen som den konkurrentene måler seg mot.
Nå er Golf VIII akkurat ankommet samtidig som Golf VII i elektrisk utgave fortsatt er landets nest mest kjøpte bilmodell. Så hvordan blir fortsettelsen?
Svaret ligger i dagen. I Norge tones fossile modeller ned fra VWs side. Det betyr at Golf VII kommer til å være her så lenge elektriske varianter blir å få tak i. Deretter endres fokuset mot ID.3 fordi ny Golf ikke kommer i batterielektrisk utgave.
DROPPER DIESEL
Det betyr slett ikke farvel til Golf, men det betyr farvel til mange varianter, eksempelvis alle med dieselmotor, og i hovedsak kommer norske Golf-kunder til å bli presentert for ladehybriden. Men enn så lenge er Golf VIII her som letthybrid med 150 hk, og ganske godt pakket med utstyr i en 1ST Edition.
Siden dette er lanseringsmodellen, og fordi det kommer flere varianter, velger jeg å ikke henge meg like mye opp i prisen som jeg ellers ville gjort. For det er ingen tvil om at ladehybriden kan komme til å bli en storselger.
Som forgjengeren bygges Golf VIII på MQB-plattformen, så endringene i kjøreopplevelsen er små. Golf kjører godt nok, men er ikke like morsom på krevende veier som Focus. For de Golf-kundene det spiller noen rolle, kommer både GTI og enda raskere varianter senere.
Utvendig er også endringene små, og det skal et trenet og interessert øye til å se forskjell på nåværende og ny Golf på 50 meters avstand.
COCKPIT-STYRT
Men cockpiten er helt ny, og jeg brukte ordet cockpit bevisst fordi å sette seg inn i Golf VIII gir et snev av kjøresimulatoropplevelse ispedd følelsen av å ratte fremtiden. Foruten en mengde knapper på rattet, noen få på midtkonsollen og en knøttliten girhendel, er alt skjermbasert. Selv om ikke alle i testteamet er enig, mener jeg fortsatt at bare synet av de to store skjermene og de to små som egentlig ikke har annen funksjon enn å fungere som hurtigvalg til viktige funksjoner.
Testteamet mener likevel at det beste ved Golf VIII likevel er pakkingen, den gode takhøyden (hele 96 cm), beinplassen i baksetet og det generelt høye komfortnivået. Letthybridpakken består blant annet av ikke merkbart sylinderkutt fra fire til to som medførte at Golf som eneste i testen brukte mindre drivstoff enn oppgitt (0,56 liter mot oppgitt 0,59 liter), men forbruket matchet likevel ikke fullhybride Corolla.
I den noe høyere prisen enn de to andre i testen inngår oppvarmet baksete, massasje i førerstolen og fjernbetjent parkeringsvarmer og ikke minst LED-Matrix hovedlys. Sistnevnte koster 11.100 kroner ekstra, er verdt hver krone og burde vært standard. Om jeg savnet noe: Ja, ryggekamera og headupdisplay. Også det kan leveres som tilvalg.
LES VIDERE:
- Innledning
- Ford Focus
- Toyota Corolla
- VW Golf
- Testdata og konklusjon
OBS!
Prisene i testen var gyldige da bladet ble produsert. Du finner alltid oppdaterte priser i vår nybildatabase.